FAQ

Zostałam wezwana na przesłuchanie obcokrajowca na policję i pojawiłam się tam najszybciej jak mogłam, w ciągu ok. 2 godzin od telefonu. Przesłuchanie trwało godzinę i wystawiłam rachunek na jedną godzinę, 90,22 zł, jak w postępowaniu przyspieszonym. Policja nie chce mi tego uznać, chcą zapłacić jak za zwykłe, 45,11 zł. Czy mają rację?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie wynagrodzenia za czynności tłumacza przysięgłego (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 261), tłumacze przysięgli mają możliwość zastosowania stawki powiększonej o 100% za tłumaczenie ustne, jeśli postępowanie toczy się w trybie przyspieszonym (§ 6 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości). Należy wiedzieć, że sformułowanie „tryb przyspieszony” w § 6 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości nie dotyczy trybu wezwania tłumacza, a trybu postępowania. Postępowanie przyspieszone to szczególny tryb postępowania w kodeksie postępowania karnego (Rozdział 54a KPK), charakteryzujący się uproszczoną procedurą. W trybie tym mogą być rozpoznawane sprawy, w których prowadzi się dochodzenie, jeżeli sprawca został ujęty na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub bezpośrednio potem, zatrzymany oraz w ciągu 48 godzin doprowadzony przez Policję i przekazany do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o rozpoznanie sprawy w postępowaniu przyspieszonym (art. 517b § 1 KPK).

Jeśli wezwano Panią w trybie pilnym, należało (już nawet na etapie rozmowy telefonicznej) ustalić tryb postępowania. Jeśli postępowanie toczyło się w trybie zwykłym, to nieprawidłowo wystawiła Pani rachunek i dlatego nie został on przyjęty. Nie tylko Policja wzywa tłumacza w pilnym trybie – takie wezwania zdarzają się także w przypadku innych organów wymiaru sprawiedliwości – z tym niestety wiąże się zawód tłumacza przysięgłego. Nie zawsze oznacza to jednak, że postępowanie toczy się w trybie przyspieszonym, uprawniającym do powiększenia wynagrodzenia za tłumaczenie ustne o 100%.

Pytanie 2
Donec nec justo eget felis facilisis fermentum. Aliquam porttitor mauris sit amet orci. Aenean dignissim pellentesque felis.
Pytanie 3
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Phasellus hendrerit. Pellentesque aliquet nibh nec urna. In nisi neque, aliquet vel, dapibus id, mattis vel, nisi. Sed pretium, ligula sollicitudin laoreet viverra, tortor libero sodales leo, eget blandit nunc tortor eu nibh. Nullam mollis. Ut justo. Suspendisse potenti.