Koło o sobie

Wielkopolskie Koło TEPIS z siedzibą w Poznaniu rozpoczęło działalność w grudniu 2016 roku.

Wielkopolskie Koło Tepis

Skład Zarządu Wielkopolskiego Koła PT TEPIS w kadencji 2021-2024:

 • P.o. Prezes: mgr Barbara Kaczmarek
  Barbara KaczmarekBarbara Kaczmarek – tłumaczka przysięgła j. niemieckiego, dotychczasowa wiceprezes Wielkopolskiego Koła PT TEPIS. Doświadczenie zawodowe w zakresie tłumaczeń zdobywała pracując na stanowisku tłumacza w kancelariach prawnych w Polsce i w Niemczech. Od ponad 10 lat prowadzi również szkolenia w zakresie specjalistycznego języka niemieckiego dla izb radcowskich, kancelarii prawnych, firm i instytucji, organizuje też szkolenia dla tłumaczy. Autorka opublikowanych przekładów polskich ustaw na j. niemiecki oraz podręczników do j. niemieckiego prawniczego.
 • Członek Zarządu: Paula Trzaskawka
  Paula TrzaskawkaDr Paula Trzaskawka jest adiunktem w Instytucie Lingwistyki Stosowanej na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dr Trzaskawka jest tłumaczką i członkiem Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS. Dr Paula Trzaskawka jest autorką publikacji z zakresu tłumaczeń specjalistycznych (prawniczych i muzycznych), uczestniczką wielu międzynarodowych i krajowych konferencji. Obecnie pełni również obowiązki redaktora naczelnego w czasopiśmie Comparative Legilinguisitcs, International Journal for Legal Communication.

Skład Zarządu Wielkopolskiego Koła PT TEPIS w kadencji 2017-2021:

 • Prezes: dr hab. Aleksandra Matulewska, prof. UAM
 • Wiceprezes: mgr Barbara Kaczmarek
 • Wiceprezes: dr Agata Wolarska-Sobocińska
 • Sekretarz: mgr Krzysztof Matecki
 • Skarbnik: dr Milena Hadryan
 • Członek Zarządu: Dariusz Adamiak
 • Członek Zarządu: mgr Hanna Słotwińska

Współczesna gospodarka rynkowa stawia coraz większe wymagania podmiotom gospodarczym, a zatem również tłumaczom przysięgłym i specjalistycznym. Obecnie tłumacz prowadzący działalność tłumaczeniową musi posiadać niezbędną wiedzę nie tylko z zakresu przekładu, ale także z dziedziny nauki, w obrębie której wykonuje tłumaczenia, jak również z biegłością posługiwać się nowymi technologiami, ażeby zachować konkurencyjność, a tym samym zapewnić sobie pewną pozycję na rynku. Oprócz tego tłumacz musi stale doskonalić nabytą wiedzę i umiejętności, rozwijać swój warsztat pracy i pozostawać na bieżąco ze zmianami zachodzącymi w branży. Wielkopolskie Koło Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS funkcjonuje z myślą o umożliwianiu tłumaczom, wykonującym działalność tłumaczeniową w Regionie, udziału w wykładach, szkoleniach i warsztatach, prowadzonych przez doświadczonych specjalistów z branży, w celu podnoszenia jakości tej działalności. Celem Koła jest integracja środowiska tłumaczy przysięgłych i specjalistycznych na rynku wielkopolskim, umożliwienie im podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez cykliczne organizowanie szkoleń i warsztatów we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza.

Siedziba Koła
Barbara Kaczmarek
Tel.: 605 092 459
E-mail: wielkopolskie@tepis.org.pl